Nikdy, ale opravdu nikdy jsem vánočku nepekla a ani to nezkoušela. Vždy mě odradilo to, z kolika pramenů se vánočka plete. A radši jsem ji vždy koupila nebo jsme ji od někoho dostali .
Letos je ale takový zvláštní rok a i věci, co se dějí okolo jsou takové jaké jsou. Někdo začal například s vánoční výzdobou už na konci listopadu/začátkem prosince a někteří už při tom nazdobili i . Také jsem si všimla, že i lidé víc zdobí své domácnosti, více pečou a to mě přilákalo zkusit upéct letos poprvé vánočku .
Ingredience:
- 2 hrsti rozinek
- 2 PL rumu
- 3/4 kostky droždí
- 100 g moučkového cukru + na poprášení
- 150 ml plnotučného mléka, vlažného
- 500 g hladké mouky
- špetku soli
- 1 vanilkový cukr
- jemně nastrouhaná kůru z 1/2 bio citronu
- špetku muškátového květu
- špetku mletého anýzu (nemusí být)
- 3 žloutky + 1 vejce na potření
- 125 g másla, rozpuštěného
- 100 g loupaných mandlí
Postup:
- Rozinky propláchneme horkou vodou, necháme okapat, zalijeme rumem a necháme na-bobtnat. Droždí utřeme s lžící cukru a rozmícháme s polovinou vlažného mléka.
- Do mísy prosejeme mouku se solí, promícháme se zbylým cukrem, vanilkovým cukrem, nastrouhanou citrónovou kůrou a kořením. Přilijeme rozmíchané droždí a zbytek mléka, ve kterém jsme rozmíchali žloutky a vše promícháme. Přilijeme rozpuštěné máslo a vypracujeme hladké nelepivé tužší těsto (vařečkou nebo v robotu hnětacím hákem).
- Přikryjeme ho utěrkou a necháme kynout, dokud nezdvojnásobí objem. Během kynutí ještě jednou až dvakrát propracujeme, aby jsme vyhnali vzduch.
- Těsto vyklopíme na vál, znovu prohnětme a zapracujeme do něj slité rozinky a většinu nasekaných mandlí. Pak jej rozdělíme na 9 stejných dílů. Každý vyválíme na stejně silný pramen, dlouhý 25–30 cm.
- Nejdřív upleteme spodní patro ze 4 pramenů. Konce spojíme a zahneme dospodu. Základ vánočky položíme na plech vyložený pečicím papírem, uprostřed po celé délce uděláme rýhu hranou dlaně. Pak patro potřeme rozšlehaným vejcem.
- Nyní upleteme klasický cop ze tří pramenů. Konce spojíme a spletený cop položíme na spodní patro vánočky. Opět po celé délce copu uděláme hranou dlaně rýhu a potřeme ho vejcem. Navrch položíme dva poslední stočené prameny a konce zahneme pod základ vánočky. Povrch opět potřeme vejcem a posypeme zbylými nasekanými mandlemi.
- Svrchu zapíchneme 3 špejle, které pomohou udržet tvar vánočky. Necháme znovu kynout, minimálně půl hodiny, ale čím déle, tím lépe.
- Troubu předehřejeme na 180 °C. Vánočku vložíme do trouby a pečeme 20 minut. Pak snížíme teplotu na 160 °C a pečeme ještě 20–25 minut dozlatova. Před dopečením vytáhneme špejle.
- Upečenou vánočku necháme vychladnout na mřížce a před podáváním pocukrujeme.
ℹ Zdroj receptu
Recept je ze stránky apetitonline.cz
Tipy 👩🍳
- Mandle na závěrečné posypání předem namočte do mléka nebo vína, při pečení se tak nevysuší.
- Netroufáte-li si na cop ze čtyř pramenů, upleťte základ vánočky ze tří, ale silnějších pramenů a rukou ho více zploštěte.
Také pečete na Vánoce nebo den před Štědrým dnem vánočku, aby jste měli dobrou snídani? Já mohu vánočku jíst klidně celoročně, než jen o Vánocích, a jak to máte vy? 🙂
Budu se těšit u dalšího receptu
4 Komentáře
Teda, vydarila sa ti. Ja som ešte vianočku nikdy nepiekla.. ale raz snád vyskušam 🙂
Mockrát děkuji ♥. Taky jsem jí nikdy nepekla, ale minulý rok jsem se hecla a řekla že ji vyzkouším :-). Sice to je proces na celý den, ale není to tak těžké. Už teď se těším až ji budu zase péct a věřím, že tobě se také povede :-).
Já se letos také poprvé pustila do vánočky a naštěstí se povedla :). Tvoje vypadá krásně a také parádní recept! 🙂
Mockrát děkuji ❤. Na internetu je receptů spousta, ale tento mě zaujal nejvíc :-), a ještě že YouTube je plný návodů, jak vánočku uplést, bez toho bych to totiž nezvládla 😁. Jsem ráda, že vánočka se povedla i tobě 😊.